12 Temmuz 2024

Biyografim

1958’de Kırşehir- Mucur- Devepınarı köyünde doğan Adnan Yılmaz, ilk, orta ve lise öğrenimini Kırşehir Merkez’de tamamladı.

12 Eylül Amerikancı Faşist askeri darbesi öncesinde ve sonrasında sol-sosyalist gençlik hareketi içinde aktif olarak yer aldı. Hiçbir Hüküm giymemekle birlikte sık sık kısa süreli tutuklamalar, gözaltılar ve uzun aranma süreçleri yaşadı.

Birden fazla Demokratik kitle örgütlerinde yöneticilik ve şube başkanlığı düzeyinde sendikacılık yaptı.    1984–1990 yılları arası 6 yıl boyunca Cumhuriyet Gazetesi’nin Kırşehir muhabirliği, aynı yıllarda SHP il yöneticiliği görevlerinde bulundu.

1986 yılından başlayarak Kırşehir’de yayınlanmakta olan yerel gazetelerde yazı işleri müdürlüğü yanında kesintisiz köşe yazarlığı, TV belgesel yapımları yanında çeşitli canlı yayın programlarına moderörlük yaptı. Memur olması nedeniyle yıllarca köşe yazılarında “Aşır Örnek” mahlası da kullandı.

Sahibi ve yazı işleri müdürlüğünü de üstlendiği  “Kırşehir’in Günışığı” adlı aylık dergiyi 6 yılı aşkın süre Kırşehir’in yayın hayatına kattı.

Kırşehir Belediyesinde” Basın Yayın Ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü” görevi de yürüten Yılmaz aynı zamanda “Kırşehir Kent Konseyi” nin kuruluşuna öncülük ederek “İlk Genel Sekreterlik” görevini yürüttü. Bu süreç de Kırşehir belediyesi tarihinde ilk defa “Yunus Emre Halk Kütüphanesi”ni kurdu ve yine  Kırşehir Belediyesi tarihinde bir ilk olarak “Kırşehir Belediyesi Kültür Tarih Yayınları Serisi”ni başlatarak 7 ciddi kurumsal eseri bu seriler içinde yayınladı.

  • “Küçük Asya’nın Kır-şehri”,  
  • “Milli Mücadelede Kırşehir
  • “Kırşehir Örneklemesi ile Anadolu Abdalları”
    adlı yayınlanmış ve akademik eserlere kaynak olmuş, üç araştırma kitabı bulunan Yılmaz, Ulusal ve Uluslararası “Sempozyum”larda birçoğu kitaplaşmış olan bildiriler sundu. Konferanslar ve panellere konuşmacı olarak katıldı.

2012 Yılı içinde Manisa Alaşehir Belediyesi’nde Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevi yürütürken emekli olup, Kırşehir’e yeniden dönen Yılmaz yazın ve araştırma hayatına halen devam ediyor. Yılmaz; evli ve iki çocuk sahibi.

 

 

error: Emeğe Saygı Lütfen.