17 Haziran 2024

15 yıldır Gündemi İşgal Eden; “KIRŞEHİR -TUZKÖY HAVALİMANI BAĞLANTI YOLU”

 

 

* Mikail Arslan’ın Takip Etiği Mucur Irmak Bucağı Köylerinden Geçen, “Kesikköprü-Yürücek- Kayapa Abuşagı” Hattında Yer Alan, “Kırşehir-Tuzköy Havaalanı Bağlantı Yolu Projesi” Güzergâhı; Salih Çetinkaya’nın, Kamuoyundan Sakladığı Müdahalesiyle, “Kesikköprü, Kuruağıl, Yamalı, Abuşağı, Tuzköy” Güzergâh Hattı Olarak Değişmişti.
* KIRŞEHİR-TUZKÖY HAVALİMANI BAĞLANTI YOLU; ŞİMDİ İHALESİ YAPILMIŞ BULUNAN KIRŞEHİR-ORTAKÖY SICAK ASFALT YOL YAPIMIN İÇİNE DÂHİL EDİLEREK VE DE GÜZERGAHI DEĞİŞMİŞ OLARAK  ÇÖZÜLÜYOR.

Kırşehir’de uzun yıllar gündemden düşmeyen ve hemen her seçimde siyasilerin vaatlerine konu olan 15 yılı geçkindir seçim propagandalarına materyal olan “Kırşehir ve bölge gündemi”nin ana konularının başında “Kırşehir -Kapadokya havaalanı bağlantı yolu” sorunu Kırşehir’in gündemini işgal etmeye devam ediyor.

Hacıbektaş-Mucur” üzerinden yapılan Kırşehir’den Kapadokya Havaalanı’na ulaşım, 86 kilometre iken, bu proje ile ulaşım mesafesi, “Kesikköprü-Yörücek-Kayapa-Abuşağı” üzerinden Kızılırmak boyunca seyreden bir güzergâhta ile 56 kilometreye düşmesi amaçlanıyordu.

TUZKÖY HAVAALANI’NIN “BÖLGESELLİK” KAZANMASI FİKRİ YERİNDEYDİ

2011 yılı Mart ayında; “Tuzköy Havaalanı’nın bölgeselleşmesi” için yapılan çalışmalar kapsamında bir araya gelen dönemin Kırşehir ve Nevşehir Valileri, il sınırında bulunan Abuşağı beldesinde incelemelerde bulunmuşlardı. İl sınırındaki toplantıya, Kırşehir Valisi Mehmet Ufuk Erden, Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş, Kırşehir Garnizon Komutanı Albay Osman Uçar, Gülşehir Kaymakamı Mesut Yakuta, Kırşehir İl Özel İdare Genel Sekreteri Bektaş Aydoğan ve Yardımcısı Mustafa Taş ve Abuşağı Belde Belediye Başkanı Savaş Apaydın ile çok sayıda kurum yetkilisi katılmıştı.

Dönemin Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş, bu yol güzergâhına ilişkin Tuzköy Havaalanı’nın sadece Nevşehir’e ait değil bölgesel bir havaalanı olduğunu söyleyerek; Bölgeselliğin ön plana çıkması için bu bağlantıların oluşturulması lazım. Bu bölgede çalışmalar yaptık. Hali hazırda Hacıbektaş üzerinden yapılan Kırşehir ulaşımı 86 kilometre, Kırşehir Valisi ile bu konuyu değerlendirdik. Bu mesafe Kızılırmak’ın kuzeyinden bir güzergâh ile 60 kilometrenin altına düşecek. Benzer bir çalışma Aksaray İli ile yapılacak. Burada 3 ilinde Tuzköy Havaalanı’na mesafelerinin 60 kilometrenin altına inmesini planlıyoruz” demişti.(Bakınız:https://www.yenisafak.com/yerel/tuzkoy-havaalani-bolgesel-oluyor-311490).

Hacıbektaş üzerinden yapılan Kırşehir’den Tuzköy Havaalanına ulaşım, 86 kilometre iken bu Proje ile ulaşım mesafesi; “Kesikköprü-Yürücek-Kayapa-Abuşağı” üzerinden ve yolun büyük kısmının Kırşehir sınırlarında geçtiği  Kızılırmak boyunca seyreden bir güzergâhta ile 56 kilometreye düşüyordu..

 HAVAALANI BAĞLANTI YOLU PROJESİ GÜZERGÂHI;SALİH ÇETİNKAYA’NIN, KAMUOYUNDAN SAKLADIĞI  MÜDAHALESİYLE DEĞİŞİYOR.

SALİH ÇETİNKAYA

Dönemin AK Parti Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan’ın; kendi döneminde Ulaştırma Bakanlığı ile yaptığı görüşme sonrası Nevşehir, Aksaray ve Kırşehir valilerini de buluşturup bilgilendirerek ve hatta bölgede üçlü bir yerinde inceleme yaptırarak, Tuzköy Havaalanı’nın “bölgesellik kazanması” için sarf ettiği çabalar sonucu oluşturulan güzergâh; kendisinin artık milletvekili olmadığı bir ara da bir başka AK Parti’li siyasetçi tarafından resmen değiştiriyordu.

Salih Çetinkaya’nın AKP İl Başkanlığı döneminde “güzergâh müdahaleleri” nedeniyle sadece yıllarca gecikmelere neden olmakla kalmadı. Dahası “bölünmüş yol” projesi güzergâh “Mucur ırmak bucağı” tarafından kaçırılarak, kendi yöresine, yani Kızılırmak’ın öte yakasına gizlice kaydırma girişimlerinin “güzergâh değişikliği ısrarıyla”yla; “yolun en uzun güzergâhının Kırşehir sınırları içinden geçiyor olması” da hayal oluyordu.

İşin aslı böylesi bir güzergah değişiminden Kırşehir‘in hiç bir şekilde haberi olmamış, neden sonra bu proje ile ilgili bilgi almak üzere, Mikail Arslan’la birlikte  Karayolları Kayseri Bölge Müdürlüğüne giden dönemin  Kırşehir İl Özel İdare Genel Sekreteri Bektaş Aydoğan ve buğun hayatta olmayan Yardımcısı Mustafa Taşa, Bölge Müdürü; “Salih Çetinkaya ve Kırşehir AK Parti heyetinin bizzat gelerek siyasi irade kullanarak bakanlık nezdinde girişimleriyle güzergah değişikliğini sağladıklarını” haber verdiklerinde bilgi sahibi olmuştum.

Daha önce Kırşehir milletvekili Mikail Arslan’ın girişimleri ile “Kırşehir -Kesikköprü- Yörücek- Kayapa- Abuşağı” hattında çiftli otoban olarak projelendirilen bu yol, Sonraları yine AK Parti’li Salih Çetinkaya’nın devreye girmesiyle “Kızılırmağın Ortaköy tarafına” doğru kaydırılmış ve milletvekili Mikail Arslan dâhil geniş bir kesimce tepki görmüş, Mikail Arslan 2013 yılı içinde Sahibi ve Yazı İşleri Müdürlüğünü yaptığım “Kırşehir’in Günışığı” dergisine yaptığı açıklama da  bu müdahaleyi doğrulayarak şöyle demişti:

Kırşehir’in Günışığı Dergisi.2013

“Tuz Köy Havaalanı yolu Kesikköprü’ nün Mucur köyleri tarafından ‘bölünmüş yol’ olarak projelendirilmişti. Sanırım bu da yeterli takip edilmedi. Son duyumlarıma göre ‘bölünmüş yol’ ‘gidişli gelişli tek yol’a dönüştürülmüş ve güzergâh da Mucur tarafından alınıp Kesikköprü’den sonra Kızılırmak’ın diğer yakasına kaydırılmış. Şimdiye kadar bu işler bitmeliydi.”

Bu açıklamanın üzerinden 11 yıl geçti.

O günlerden bugünlere, “güzergâh” tartışmaları kamuoyundan Özellikle saklandı. Nitekim, aynı yıl 05 Mart 2013 tarihinde  “Kırşehir -Kesikköprü – Tuzköy Havalimanı Bağlantı Yolu Etüt ve Proje Danışmanlık Hizmet Alımı İhalesi” yapılmıştı bile…

Güzergâhı yeniden ilk projeye “Kesikköprü-Yürücek- Kayaba Abuşagı” hattına döndürmeye çalışan Mikail Arslan’a dönemin Karayolları Genel Müdürüzaten sizin oluşturduğunuz projeye güzergâh değişikliği nedeniyle yapılan müdahale yapımında epey bir gecikmeye yol açtı. Şimdi yeni bir tekrar güzergâh değişmesi yine bu işi 3-5 yıl geriye atacak” deyiverdiğinde Salih Çetinkaya’nın güzergâh müdahalesi fiilen yürürlüğe girmişti.

Mikail Arslan

 KIRŞEHİR – KESİKKÖPRÜ – TUZKÖY HAVALİMANI BAĞLANTI YOLU ETÜT VE PROJE İHALESİ

YAPILIYOR.

 T.C. Karayolları (TCK) Genel Müdürlüğü tarafından 05 Mart 2013 tarihinde mali zarfları açılan, “Kırşehir -Kesikköprü – Tuzköy Havalimanı Bağlantı Yolu Etüt ve Proje Danışmanlık Hizmet Alımı” ihalesi yapılmış, söz konusu ihaleyi 690.000 lira teklifi ile “Altyapı Mühendislik” firması kazanmış. Firma ile 10 Nisan 2013 tarihinde sözleşme imzalanmıştı..

“KIRŞEHİR TUZKÖY HAVAALANI BAĞLANTISI”, “KIRŞEHİR-ORTAKÖY YOLU”NA DÂHİL EDİLEREK ÇÖZÜLÜYOR. 

Kırşehir kamuoyu bu güzergâhın durumunu ve havaalanı yolu çalışmalarının akıbetini merak ederken Son olarak görüştüğüm ve uzun zamandır bu projenin takipçisi olan AK Parti eski milletvekili Mikail Arslan; ihalesi yapılan ” Tuzköy Havalimanı Bağlantı Yolu Etüt ve Projesi’nin yapımı, şimdi ihalesi yapılmış bulunan Kırşehir-Ortaköy sıcak asfalt yol yapımın içine dâhil edilerek çözüleceğini” açıkladı.

TUZKÖY-KESİKKÖPRÜ-KIRŞEHİR HAVAALANI BAĞLANTI YOLU VE MALZEME OCAKLARI PROJESİ HALKIN KATILIMI TOPLANTISI
11 Şubat 2016
Kırşehir, Nevşehir İlleri Merkez, Gülşehir İlçeleri Kesikköprü, Kuruağıl, Yamalı, Abuuşağı, Tuzköyü Mevkii’nde Karayolları Genel Müdürlüğü 6. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Kırşehir-Kesikköprü-Tuzköy 2. Kesim Havaalanı Bağlantı Yolu ve Malzeme Ocakları projesi ile ilgili olarak 25.02.2016 tarihinde İlimiz Gülşehir İlçesi, Tuzköy Mahallesi Çarşı Meydanı Nevşehir Caddesi No:21 Uğur Ayana Kıraathanesinde Saat 10:00 da “ÇED Sürecine Halkın Katılımı Toplantısı” yapılacak olup, proje hakkında yöre halkı bilgilendirilecek ve halkın görüş ve önerileri alınacaktır. Kamuoyuna duyurulur.

Şimdi, Kırşehir, Nevşehir İlleri Merkez, Gülşehir İlçeleri Kesikköprü, Kuruağıl, Yamalı, Abuşağı, Tuzköy’ Mevkii’nde Karayolları Genel Müdürlüğü 6. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Kırşehir-Kesikköprü-Tuzköy 2. Kesim Havaalanı Bağlantı Yolu; Kesikköprü de Kırşehir- Yolu’na bağlanacak.

Yapılacak ikişer şeritli bölünmüş yolun genişliği 27 metre ve bağlantı Ortaköy -Aksaray bağlantı yoluna uzunluğu Tuzköy yönünden içeri doğru 36 kilometre olacak. Tuz köy havaalanı merkez alındığında, Kızılırmak nehrinin sol tarafında yer alacak güzergâh, Kapadokya Havalimanı yakınındaki yeni Acıgöl yolu kavşağından başlayarak Kızılırmak’ın güneyinden ilerleyip, Abuşağı köyünün kuzeydoğusundan ve Yamalı köyünün kuzeyinden geçerek Kırşehir’in Kuruağıl Köyünün kuzey yönünden Kesikköprü ‘deki Kırşehir-Ortaköy yolu ile bağlanacak.

Tuzköy’den Kırşehir-Ortaköy bağlantısına kadar, Yolun yaklaşık 8 km’lik kısmı Kırşehir il sınırları içerisinde, yaklaşık 28 km’lik kısmı ise Nevşehir il sınırları içerisinde yer alacak.

Nevşehir‘in Gülşehir ilçesi Tuzköy Mahallesindeki Kapadokya Havalimanı’ndan başlayarak yapılacak olan yol, Abuşağı ve Yamalı ile Kırşehir‘in Kuruağıl ve Kesikköprü köylerinden geçerek Kırşehir‘e ulaşacak.

 

Adnan YILMAZ

 

 

 

error: Emeğe Saygı Lütfen.